WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Współpraca polsko-niemiecka
    Dnia 15 marca 2011r dyrektor naszej szkoły pan Tomasz Muńko podpisał umowę o współpracy z panią dyrektor Herda z niemieckiego Gimnazjum Landau w Weisswasser. Pierwszym realizowanym działaniem był projekt finansowany przez Fundusz Małych Projektów Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr "Wspólna nauka wzdłuż Nysy w Weisswasser i w Żarach".
    Nasi uczniowie mogli bliżej poznać naszych zachodnich sąsiadów, ich kulturę, wykorzystać nabyte w szkole umiejętności językowe. Niemieccy koledzy i koleżanki uczą się języka polskiego. Dla nich również wzajemne spotkania były korzystne. Te partnerskie spotkania umożliwiły uczniom obu szkół nawiązanie bezpośredniego kontaktu i przy tym lepsze poznanie kraju sąsiadującego, likwidowanie istniejących uprzedzeń, zdobywanie międzykulturowych kompetencji, które są potrzebne w kontaktach z ludźmi z innych krajów.
    Spotkania uczniów poprzedziły dwa spotkania robocze dyrektorów i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu, 31maja 2011r. uczniowie klas V wzięli udział w polsko-niemieckim spotkaniu w gimnazjum w Weisswasser w ramach realizowanego projektu . Tam uczestniczyli w ciekawych zajęciach: śpiewali niemieckie i polskie piosenki, tworzyli gliniane szyldy, uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, prowadzili konwersacje. Nasi rówieśnicy z Weisswaser próbowali sił w języku polskim, a my pogłębiliśmy znajomość języka niemieckiego.

6 czerwca 2011r. odbyło się spotkanie uczniów polskich i niemieckich w naszej szkole. Nasi uczniowie czekali z niecierpliwością na swoich przyjaciół z Niemiec. Zajęcia w naszej szkole zbliżyły jeszcze bardziej do siebie uczniów obu szkół, a także dały możliwość konwersacji w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.
    W następnym roku szkolnym obie szkoły planują napisanie nowego projektu, który umożliwi następne spotkania uczniów. Pierwsze spotkanie planowane jest już w październiku 2011r., tak aby uczniowie mogli spotkać się już jesienią (w projekcie wezmą udział uczniowie klas piątych i szóstych).

WYCIECZKA
    Dnia 18 października klasy piąte i szóste udały się na wycieczkę trans graniczną w ramach projektu: Poznajemy sąsiadów zza Nysy. Celem wyjazdu było poznanie terenów przygranicznych, likwidowanie uprzedzeń do innych narodowości, praktyczne zastosowanie umiejętności - mówienie w języku niemieckim. Uczniowie zwiedzali Muzeum Rzemiosła i Przemysłu w Sagar, uczestniczyli w zajęciach kreatywnych i w ognisku, gdzie piekli „Stockbrot”. Następnie udali się do Weisswasser - Boxberg, gdzie przyglądali się pracy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, spacerowali nad jeziorem - Bärwalder See, które powstało w ramach rekultywacji terenów pokopalnianych i zwiedzali Park Mużakowski w Bad Muskau.

WYCIECZKA
    Dnia 26 marca uczniowie z klas piątych wraz z nauczycielami – Wiolettą Kostecką i Urszulą Lechocką wybrali się do Niemiec na coroczne spotkanie w ramach współpracy szkół z uczniami z Gimnazjum Landau z Weisswasser. Tym razem uczniowie spotkali się w Rohne, w Muzeum Serbo-Łużyczan – Njepila-Hof. Uczniowie obu szkół zapoznali się ze zwyczajami Serbo-Łużyczan, poznali ich język oraz, jak żyli dawniej na tych ziemiach. Ogromną ciekawość wzbudził kołowrotek, na którym przędła Serbo-Łużyczanka w tradycyjnym stroju oraz krosna. Najciekawszym zajęciem było malowanie jajek techniką woskową. Później uczniowie razem uczyli się serbo-łużyckiej piosenki: „Stup dalej, stup dalej, a hobroć se tak”. Był czas także na rozmowy w 3 językach. Pełni wrażeń wrócili do domu życząc sobie Wesołych Świąt Wielkanocnych – Frohe Ostern.

SPOTKANIE
     Dnia 16 kwietnia odbyło się u nas w szkole spotkanie uczniów klas piątych z uczniami z naszej partnerskiej szkoły z Niemiec, z Landau-Gimnazjum. Po powitaniu cała grupa polsko-niemiecka udała się na wycieczkę do Kronopolu. Zobaczyli tam, jak wygląda i jak pracuje tak duży zakład. Gościom bardzo się podobało. Obiad cała grupa zjadła w naszej szkole. Niemieckim gościom smakował nasz żurek. Po obiedzie i krótkim odpoczynku był czas na rozgrywki sportowe, które przygotował i prowadził nasz nauczyciel WF – Dariusz Kołacz. Najpierw odbyły się różne konkurencje sportowe w grupach, a potem chłopcy i dziewczynki rozegrali krótkie mecze w koszykówkę. Nie było przegranych – wszyscy wygrali. W międzyczasie był czas na rozmowy, gdzie przydały się też ręce. Pożegnanie było smutne, ale dla wszystkich był to udany dzień. Następne spotkanie za rok.
strona naszego partnera: